آن چه نپاید، دلبستگی را نشاید

جغدی روی کنگره‌های قدیمی دنیا نشسته بود. زندگی را تماشا می‌کرد. رفتن و رد پای آن را. و آدم‌هایی را می‌دید که به سنگ و ستون، به در و دیوار دل می‌بندند.
 
جغد اما می‌دانست که سنگ‌ها ترک می‌خورند، ستون‌ها فرو می‌ریزند، درها می‌شکنند و دیوارها خراب می‌شوند. او بارها و بارها تاج‌های شکسته،   غرورهای تکه پاره شده را لابه‌لای خاکروبه‌های قصر دنیا دیده بود. او همیشه آوازهایی درباره دنیا و ناپایداری‌اش می‌خواند؛ و فکر می‌کرد شاید پرده‌های ضخیم دل آدم‌ها، با ا ین آواز کمی بلرزد.
 
روزی کبوتری از آن حوالی رد می‌شد، آواز جغد را که شنید، گفت:« بهتر است سکوت کنی و آواز نخوانی. آدم‌ها آوازت را دوست ندارند. غمگینشان می‌کنی. دوستت ندارند. می‌گویند بدیمنی و بدشگون و جز خبر بد، چیزی نداری.»
 
قلب جغد پیرشکست و دیگر آواز نخواند. سکوت او آسمان را افسرده کرد.
 
آن وقت خدا به جغد گفت:« آواز‌‌خوان کنگره‌های خاکی من! پس چرا دیگر آواز نمی‌خوانی؟ دل آسمانم گرفته است.»
 
جغد گفت:« خدایا! آدم‌هایت مرا و آوازهایم را دوست ندارند.»
 
خدا گفت:« آوازهای تو بوی دل کندن می‌دهد و آدم‌ها عاشق دل بستن‌اند. دل بستن به هر چیز کوچک و هر چیز بزرگ. تو مرغ تماشا و اندیشه‌ای! و آن که می‌بیند و می‌اندیشد، به هیچ چیز دل نمی‌بندد؛ دل نبستن سخت‌ترین و قشنگ‌ترین کار دنیاست. اما تو بخوان و همیشه بخوان که آواز تو حقیقت است و طعم حقیقت تلخ.»
 
جغد به خاطر خدا باز هم بر کنگره‌های دنیا می‌خواند. و آن کس که می‌فهمد، می‌داند آواز او پیغام خداست که می‌گوید:
 
 آن چه نپاید، دلبستگی را نشاید.
مرااینجا هم بخوانید.
/ 4 نظر / 8 بازدید
يك دانشجوي پزشكي

اون که آواز نیست نصفه شبی ترست میگیره![نگران] جغد بخاطر من منصرف شو من میام جات حقیقت رو می گم![زبان]

سلااااااااااااام عذرا جوووووووونم[قلب] من این پستت رو بیش تر از بقیه پستای این بلاگ دوست می دارم عالی بود [دست] "آوازهای تو بوی دل کندن می‌دهد و آدم‌ها عاشق دل بستن‌اند.... دل نبستن سخت‌ترین و قشنگ‌ترین کار دنیاست. اما تو بخوان و همیشه بخوان که آواز تو حقیقت است و طعم حقیقت تلخ."

منیژه

وااای باز اسمم یادم رفت [زبان] تعبیر زیبایی بود و دیدگاه قشنگی... می سی [گل]

[گل]