قوانین کاربردی

قانون گاو
گاو سرشو می‌اندازه پایین و کار خودشو انجام میده ، کاری نداره کسی چی میگه ! از شاخش هم استفاده نمی‌کنه ، چون بهترین شاخ زن‌ها رفتن توی میدان گاو بازی و نابود شدند . برای مثال شما قصد د

اری به عیادت کسی در بیمارستان بری ، بهترین راه اینه که راه خودت را بگیری و مستقیم وارد بخش بشی و به کسی هم توجه نکنی ، حالا مثلا اگر از نگهبان بپرسی که "الان ساعت ملاقات هست؟" یا این که "می‌تونم برم تو؟" اگر هیچ مشکلی هم وجود نداشته باشه ، نگهبانه برای اینکه قدرت خودشو بهت نشون بده جلوت را می‌گیره . این قانون در جاهایی که قوانین مسخره و دست و پا گیر داره هم کاربرد داره ، یعنی خیلی موانع قانونی (یا بهتر بگم سنگ اندازی‌ها) در مرحله آغازین کارها بیشتر جلوه می‌کنند ، وقتی شما بی‌توجه به همه‌ آنها کارت را آغاز کردی ، اکثر آنها خود به خود کنار می‌روند یا افراد مجبور میشن خودشونو با شما وقف بدن .
قانون سگ
سگی شما رو دنبال کرده و شما فقط یه قرص نان دارید ، اگر کل نان را جلوش بندازید ، زود می‌خوردش و بعدش به شما حمله می‌کنه ، پس بهترین کار اینه که نان را تکه تکه بهش بدین تا زمانی که به جای امنی برسید . مثلا می‌دانید که طرح یک پروژه یک ماه طول می‌کشه ، اما اگر به کارفرما بگویید یک ماه ، شاکی میشه و فحش میده ، شایدم رفت و کار را داد به یکی دیگه ، پس کار را در چند مرحله بهش تحویل می‌دهید . مثلا هفته اول سایت پلان ، به همراه پلان اولیه ، هفته دوم پلان نهایی و الا آخر ! اینطوری طرف شاکی نمیشه که هیچ ، کلی هم ذوق می‌کنه که تو جریان پیشرفت کار قرار داشته !
قوانین خر
قانون اول : هرگاه خری در یک کنج مثلث و منبع غذا در کنج دیگری باشد ، خر مورد نظر همیشه مسیری را طی میکند که از یک ضلع مثلث می‌گذرد . نتیجه گیری : در دبیرستان می‌گفتند که این یعنی خر هم می‌فهمه که اون راه نزدیکتره ، اما در اصل اینه که همیشه کوتاه‌ترین راه ، بهترین راه نیست و فقط خر کوتاه‌ترین راه را انتخاب می کنه ! قانون دوم : هرگاه خری در فاصله مساوی بین دو منبع غذایی قرار گرفته باشد . آنقدر بین انتخاب نزدیکترین منبع تردید می‌کند و به سمت هیچکدام نمی رود تا از گرسنگی بمیرد ! نتیجه گیری : خیلی وقت‌ها تصمیم گیری بین دو یا چند گزینه در نتیجه عمل تاثیر چندانی نمی‌گذارد ، پس تا فرصت نگذشته سریعتر تصمیم‌گیری کنیم . قانون سوم : هرگاه در مسیری دو خر از روبرو (شاخ به شاخ) به یکدیگر برسند ، و مسیر به قدری تنگ باشد که این دو باید کمی از وسط جاده کنار رفته ، به دیگری راه بدهند تا بتوانند رد شوند ، هیچکدام از خرها از جای خود تکان نمی‌خورند . نتیجه گیری : خیلی وقت‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب بایستی به طرف مقابل امتیاز بدهید ، به بازی "بُرد ـ بُرد" بیاندیشیم ، سیاستمدار باشیم ، دور از جون و بلا نسبت شما ، خر نباشیم !

 

منبع

  
نویسنده : عذرا ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱
تگ ها :